
Opiniowanie umów – co to jest?
Każdy z nas wielokrotnie podpisuje umowy. Mogą to być umowy różnego rodzaju. Jeśli zaczynamy pracę dla firmy, podpisujemy umowę o pracę. Jeśli kupujemy dom lub mieszkanie, także zawieramy umowę z deweloperem lub właścicielem domu tudzież mieszkania. Źle skonstruowana umowa może nas drogo kosztować, niezależnie od tego czy podpisujemy ją jako przedsiębiorca czy jako konsument.
W przypadku przedsiębiorcy podpisanie umowy z niekorzystnymi zapisami może doprowadzić w skrajnym przypadku do zamknięcia działalności gospodarczej i skończyć się dużymi problemami finansowymi. Przykładem niekorzystnego postanowienia umownego może być zapis o karach umownych, których wysokość jest wygórowana i które mogą być nałożone przez drugą stronę za nawet najmniejsze uchybienie zapisom umowy. Jak bardzo istotne są zapisy umowy pokaże nam przykład pomiędzy słowem „opóźnienie” a „zwłoka”. W języku potocznym często utożsamia się te dwa słowa. W umowie będą one z reguły definiowane zupełnie inaczej. Opóźnienie oznacza niedotrzymanie terminu z różnych przyczyn, także niezależnych od strony umowy. Taką przyczyną może być przykładowo zła jakość materiałów budowlanych bądź niekorzystne warunki pogodowe.
W przypadku „zwłoki” mamy do czynienia z niedotrzymaniem terminu z przyczyn zawinionych przez daną stronę umowy. Jeśli zatem w naszej umowie w zapisie o karach umownych zostanie umieszczone słowo „opóźnienie”, to nasza sytuacja jako strony umowy będzie dużo gorsza niż w przypadku umieszczenia w tym samym zapisie słowa „zwłoka”. Dlatego tak ważne jest, by przed podpisaniem umowy zasięgnąć porady prawnej u prawnika mającego doświadczenie w opiniowaniu umów. Jeśli podpisujesz umowę bez jej sprawdzenia, to narażasz się na to, że będą zawarte w niej dla Ciebie niekorzystne postanowienia. I możesz się o tym dowiedzieć dopiero wtedy, gdy sytuacja już będzie nieodwracalna. Stara lekarska maksyma „lepiej zapobiegać niż leczyć” w tym przypadku będzie doskonale pasowała do sytuacji. W przeciwnym wypadku koszty prawnika będą prawdopodobnie o wiele wyższe.
Jak powinno wyglądać opiniowanie umów?
Zacznij od znalezienia kancelarii prawnej, która w ramach codziennej praktyki prawnej zajmuje się opiniowaniem umów. Ważne jest, że nie musisz się bezpośrednio spotykać z prawnikiem, by uzyskać informacje, czy przekazany Ci przez kontrahenta projekt umowy zawiera niekorzystne postanowienia. Skonsultowanie umowy przez adwokata lub radcę prawnego może nastąpić także przez internet. Także nasza kancelaria świadczy doradztwo prawne online, w tym w zakresie opiniowania umów. W takim wypadku prześlij projekt umowy za pośrednictwem maila. Po przesłaniu projektu umowy prawnik dokona analizy umowy, z reguły poprzez naniesienie w treści umowy swoich komentarzy i propozycji zmian. Następnie dobrą praktyką jest omówienie wszelkich zapisów, na które prawnik, z reguły adwokat albo radca prawny, zwrócił Ci uwagę.
Kolejnym krokiem są negocjacje zmiany projektu umowy. Z reguły każda ze stron korzysta w ramach negocjacji z pomocy prawników. Czy każdy sporny zapis musisz zmienić? Z reguły nie, niektóre z zapisów umowy są ważniejsze od innych. Także w takim wypadku rozmowa z doświadczonym prawnikiem może pomóc w ocenie sytuacji. Doświadczony w zakresie opiniowania umów adwokat lub radca prawny pomoże odróżnić postanowienia umowy bardziej istotne od innych. Dla przykładu ważnym zapisem jest postanowienie, które wskazuje właściwy sąd do rozstrzygania sporów wynikających z umowy. Dlaczego? Lepiej w razie sporu jeździć do sądu oddalonego o kilka kilometrów niż do sądu znajdującego się na drugim końcu Polski.
Czy mogę podpisać zaopiniowaną negatywnie umowę?
Podpisując umowę z reguły zaciągasz jakieś zobowiązanie. Podpisując umowę z niekorzystnymi dla Ciebie postanowieniami możesz się narazić na bardzo negatywne skutki prawne. Mogą one dotknąć Ciebie, Twoją rodzinę lub mieć wpływ na działanie Twojej firmy lub spółki. Dlatego zawsze w tym zakresie powinieneś zastanowić się nad skutkami decyzji o podpisaniu takiej umowy.
Jeśli masz pytania lub potrzebujesz pomocy prawnej w zakresie pisania pism sądowych, napisz do nas: biuro@prawo-krakow.pl lub zadzwoń tel:+514089599. Nasza kancelaria udziela pomocy prawnej w tym zakresie. Skonsultowanie umowy może nastąpić w biurze kancelarii lub w trybie porady prawnej online.