
Każda ze stron umowy o pracę może rozwiązać umowę za wypowiedzeniem. W takiej sytuacji rozwiązanie umowy o pracę następuje z upływem okresu wypowiedzenia. Strona stosunku pracy dokonująca wypowiedzenia umowy o pracę winna zachować szczególną staranność, jeśli nie chce narazić się na zarzut naruszenia przepisów prawa. Dotyczy to szczególnie pracodawcy. Szczegółowe regulacje w tym zakresie zawiera kodeks pracy.
Wymogi wypowiedzenia umowy o pracę
Aby wypowiedzenie umowy o pracę było w pełni skuteczne, musi spełniać wymagania określone przepisami kodeksu pracy. Dotyczy to w szczególności treści wypowiedzenia umowy o pracę.
Forma wypowiedzenia umowy o pracę
Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie.
Uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę
Obecnie wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony oraz umowy o pracę na czas nieokreślony wymaga uzasadnienia. Dotyczy to jedynie sytuacji, gdy wypowiedzenie składa pracodawca. Pracownik nie jest zobowiązany do wskazywania uzasadnienia w wypowiedzeniu umowy o pracę.
Konsultacje ze związkami zawodowymi
Pracodawca zawiadamia na piśmie reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas określony lub umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, podając przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.
Jeżeli zakładowa organizacja związkowa uważa, że wypowiedzenie byłoby nieuzasadnione, może w ciągu 5 dni od otrzymania zawiadomienia zgłosić na piśmie pracodawcy umotywowane zastrzeżenia.
Po rozpatrzeniu stanowiska organizacji związkowej, a także w razie niezajęcia przez nią stanowiska w ustalonym terminie, pracodawca podejmuje decyzję w sprawie wypowiedzenia.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę
Umowa o pracę na okres próbny
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:
– 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;
– 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;
– 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.
Umowa o pracę zawarta na czas określony lub nieokreślony
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Wynosi on:
– 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
– 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
– 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Kiedy upływa okres wypowiedzenia umowy o pracę?
Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. Zatem jeśli okres wypowiedzenia liczymy w tygodniach, to upłynie on w sobotę. Jeżeli okres wypowiedzenia liczymy w miesiącach, to upłynie on ostatniego dnia miesiąca.
Należy przy tym wskazać, że początek biegu okresu wypowiedzenia nastąpi od początku miesiąca następującego po miesiąca złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę.
Uwaga !!!
Oświadczenie woli o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem, jest złożone z chwilą, gdy doszło do drugiej strony w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią.
Skrócenie okresu wypowiedzenia
Ogłoszenie upadłości lub likwidacja pracodawca
Pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia. Skrócenie okresu wypowiedzenia może być maksymalnie do miesiąca i tylko w określonych sytuacjach. Pracodawca może dokonać skrócenia okresu wypowiedzenia w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Trzecią sytuacją są inne przyczyny niedotyczące pracowników.
We wszystkich tych wypadkach pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.
Ważne!!
Okres, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się pracownikowi pozostającemu w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia.
Skutki wypowiedzenia umowy o pracę
Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy
Pracodawca w razie dokonania wypowiedzenia może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Zwolnienie na poszukiwanie pracy
W okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Kiedy nie można wypowiedzieć umowy o pracę?
Ochrona przedemerytalna
Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.
Zasady tej nie stosuje się w razie uzyskania przez pracownika prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
Ochrona w trakcie urlopu i innej usprawiedliwionej nieobecności
Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Uwaga !!! Powyższe ograniczenia nie znajdują zastosowania w razie ogłoszenia upadłości pracodawcy lub likwidacji pracodawcy.
Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę
Jeżeli pracownik się nie zgadza z wypowiedzeniem, może złożyć odwołanie od wypowiedzenia jego umowy o pracę. Termin na złożenie odwołania od wypowiedzenia wynosi 21 dni od otrzymania wypowiedzenia.
W razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony lub umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy – stosownie do żądania pracownika – orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu – o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu.
Sąd pracy może nie uwzględnić żądania pracownika uznania wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenia do pracy, jeżeli ustali, że uwzględnienie takiego żądania jest niemożliwe lub niecelowe. W takiej sytuacji sąd pracy orzeka o odszkodowaniu.
Radca prawny prawo pracy Kraków
Jeśli masz dodatkowe pytania lub potrzebujesz pomocy prawnej przy sporządzeniu wypowiedzenia umowy o pracę lub złożenia odwołania do sądu od wypowiedzenia umowy o pracę, napisz do nas: biuro@prawo-krakow.pl lub zadzwoń: +48 514 089 599.
Porady prawnicze online
W zakresie dotyczącym prawa pracy udzielamy także porad prawnych online.
Jeżeli ten artykuł Ci się spodobał lub pomógł prosimy o polubienie naszej strony w serwisie Facebook. Dziękujęmy.