Windykacja należności

Strona główna » Windykacja należności

Windykacja należności to dochodzenie roszczeń, które dotyczy najczęściej pieniędzy, a czasem innych dóbr. Pozew o zapłatę może być konieczny m.in. w przypadku niepłacenia czynszu za najem lokalu, nieuiszczenie zapłaty za złamanie umowy (kary umowne), brak zapłaty za wykonaną pracę, zwlekanie z ratami, niewywiązywanie się finansowo z uzgodnionych ustaleń itd. W każdym tym przypadku pomóc może windykacja należności. Kraków jest miejscem, w którym będzie toczyć się sprawa? Zapraszamy do naszej kancelarii!
Niewypłacalność dłużnika lub zwyczajne odwlekanie wymaganej płatności może w dużym stopniu naruszyć budżet wierzyciela, dlatego należy postarać się o to, by jak najszybciej odzyskać pieniądze. Jeżeli potrzebna będzie windykacja należności, pomoże w tym nasza kancelaria. Działamy na terenie Krakowa, jednak możemy pomóc osobom także z innych miejscowości, w szczególności z województwa małopolskiego i śląskiego.

Pozwy o zapłatę

Windykacja dzieli się zawsze na trzy etapy. Pierwszym etapem jest działanie polubowne, a więc oznacza sporządzenie wniosku wzywającego dłużnika do zapłaty z zaznaczeniem, że jeżeli ten nie wywiąże się z tej powinności, to sprawa zostanie skierowana na drogę sądową. Warto na tym etapie także spotkać się z dłużnikiem, by poznać przyczyny jego niewypłacalności i np. zaproponować możliwość zapłaty w systemie ratalnym. Być może dłużnik będzie potrzebował doradztwa w sprawie upadłości konsumenckiej.
Jeżeli jednak dłużnik nie zechce zapłacić do danego terminu, wdrożone zostanie postępowanie sądowe. Podczas niego sąd orzeknie, dlaczego pieniądze nie zostały wypłacone, a przy tym poda termin zapłaty. Zależnie od różnych procedur można postarać się o zabezpieczenie mienia dłużnika przez komornika przed rozprawą, by ten nie mógł ukryć posiadanych pieniędzy.
Ostatnim etapem postępowania windykacyjnego jest egzekucja, czyli przejęcie sprawy przez komornika. Ten na podstawie zaleceń sądu obliczy wartość mienia dłużnika i zabierze wszystko to, co pozwoli uzyskać kwotę konieczną do zapłaty.
Nasza kancelaria sporządza wezwania do zapłaty, harmonogramy spłat, pozwy o zapłatę, wniosek o zabezpieczenie powództwa, a także uzyskanie tytułu wykonawczego czy nadzór postępowania egzekucyjnego. Działamy mając na celu dobro klienta, a do każdego podchodzimy indywidualnie, troszcząc się o jego interesy. Zainteresowane osoby serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią. Odpowiemy na pytania i umówimy spotkanie, na którym prawnik będzie mógł lepiej poznać specyfikę sprawy.

prawnik sądowy kraków