
Czym jest spółka komandytowa?
Spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą. W spółce komandytowej wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia. Jest to komplementariusz. Odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika, który określany jest jako komandytariusz, jest ograniczona.
Firma spółki komandytowej
Firma spółki komandytowej powinna zawierać nazwisko jednego lub kilku komplementariuszy oraz dodatkowe oznaczenie „spółka komandytowa”.
Jeżeli komplementariuszem jest osoba prawna, firma spółki komandytowej powinna zawierać pełne brzmienie firmy (nazwy) tej osoby prawnej z dodatkowym oznaczeniem „spółka komandytowa”. Nie wyklucza to zamieszczenia nazwiska komplementariusza, który jest osobą fizyczną.
Nazwisko komandytariusza nie może być zamieszczane w firmie spółki. W przypadku zamieszczenia nazwiska lub firmy (nazwy) komandytariusza w firmie spółki, komandytariusz ten odpowiada wobec osób trzecich tak jak komplementariusz.
Elementy umowy spółki komandytowej
Umowa spółki komandytowej powinna zawierać firmę i siedzibę spółki. Pamiętaj, że siedzibą spółki jest sama miejscowość. Dokładne dane to adres spółki.
Obok tego w umowie spółki komandytowej wskazujesz przedmiot działalności spółki, czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony. Ponadto należy wskazać oznaczenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość. I wreszcie w umowie musisz określić oznaczony kwotowo zakres odpowiedzialności każdego komandytariusza wobec wierzycieli. Jest to tzw. suma komandytowa.
Forma umowy spółki komandytowej
Umowa spółki komandytowej winna być zawarta w formie aktu notarialnego. W braku niezachowania takiej formy umowa będzie nieważna.
Umowa spółki komandytowej przez internet – formularze KRS
Umowa spółki komandytowej może być zawarta również przy wykorzystaniu wzorca umowy. Zawarcie umowy spółki komandytowej przy wykorzystaniu wzorca umowy wymaga wypełnienia wzorca umowy udostępnionego przez internet. Umowę należy opatrzyć kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
W tym wypadku umowa spółki komandytowej jest zawarta po wprowadzeniu
wszystkich danych koniecznych do jej zawarcia i z chwilą opatrzenia ich podpisami elektronicznymi wspólników.
W taki sam sposób zmieniamy umowę spółki zawartą przez internet.
Wkłady wspólników do spółki komandytowej
Wkład komandytariusza
Wkład komandytariusza może być wkładem pieniężnym lub świadczeniem niepieniężnym. Co do wkładu będącego świadczeniem niepieniężnym, to nazywany jest on aportem. Jeżeli wkładem komandytariusza jest aport, umowa spółki określa przedmiot aportu, jego wartość oraz osobę wnoszącą aport.
Zobowiązanie do wykonania pracy lub świadczenia usług na rzecz spółki oraz wynagrodzenie za usługi świadczone przy powstaniu spółki nie mogą stanowić wkładu komandytariusza do spółki. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy wartość innych jego wkładów do spółki nie jest niższa od wysokości sumy komandytowej.
Uwaga !!
Jeżeli komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, prosta spółka akcyjna lub spółka akcyjna, zaś komandytariuszem jest wspólnik tej spółki, wkładu komandytariusza nie mogą stanowić jego udziały w tej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcje tej prostej spółki akcyjnej lub tej spółki akcyjnej.
Jeżeli umowa nie stanowi inaczej, wkład komandytariusza może być wniesiony w wartości niższej niż suma komandytowa.
Chwila powstania spółki komandytowej
Spółka komandytowa powstaje z chwilą wpisu do rejestru.
Zgłoszenie spółki do rejestru – formularze KRS
Zgłoszenie spółki komandytowej do sądu rejestrowego powinno zawierać firmę, siedzibę i adres spółki. Obok tego wypełniając formularz KRS wskazujemy przedmiot działalności spółki. Dalej określamy nazwiska i imiona albo firmy (nazwy) komplementariuszy oraz odrębnie nazwiska i imiona albo firmy (nazwy) komandytariuszy.
Następnie wskazujemy nazwiska i imiona osób uprawnionych do reprezentowania spółki i sposób reprezentacji. Jeśli komplementariusze powierzyli tylko niektórym spośród siebie prowadzenie spraw spółki, trzeba zaznaczyć tą okoliczność.
I wreszcie wypełniając formularz KRS należy wskazać sumę komandytową.
Wszystkie zmiany opisanych wyżej danych także zgłaszamy do sądu wypełniając odpowiednie eformularze KRS.
Odpowiedzialność komandytariusza za zobowiązania spółki
Komandytariusz odpowiada za zobowiązania spółki wobec jej wierzycieli tylko do wysokości sumy komandytowej. Jednocześnie pamiętaj, że komandytariusz jest wolny od odpowiedzialności w granicach wartości wkładu wniesionego do spółki.
Jednak w razie wkładu w całości albo w części odpowiedzialność zostaje przywrócona w wysokości równej wartości dokonanego zwrotu.
W przypadku uszczuplenia majątku spółki przez stratę, uważa się za zwrot wkładu w stosunku do wierzycieli każdą wypłatę dokonaną przez spółkę na rzecz komandytariusza przed uzupełnieniem wkładu do pierwotnej wartości określonej w umowie spółki. Dokonanie takich wypłat nie wymaga wpisu do rejestru.
Komandytariusz nie jest obowiązany do zwrotu tego, co pobrał tytułem zysku na podstawie sprawozdania finansowego, chyba że działał w złej wierze.
Zmiana wspólników w spółce komandytowej
Zmiana komandytariusza
Należy pamiętać, że osoba przystępująca do spółki w charakterze komandytariusza, odpowiada także za zobowiązania spółki istniejące w chwili wpisania go do rejestru.
Zmiana komplementariusza
Jeżeli umowa spółki dopuszcza przyjęcie do spółki nowego komplementariusza, dotychczasowy komandytariusz może uzyskać status komplementariusza, lub osoba trzecia może przystąpić do spółki w charakterze komplementariusza, za zgodą wszystkich dotychczasowych wspólników.
Reprezentacja spółki komandytowej
Spółkę reprezentują komplementariusze, których z mocy umowy spółki albo prawomocnego orzeczenia sądu nie pozbawiono prawa reprezentowania spółki.
Co do komandytariusza, to może on reprezentować spółkę jedynie jako pełnomocnik.
Jeśli komandytariusz dokona w imieniu spółki czynności prawnej, nie ujawniając swojego pełnomocnictwa, odpowiada za skutki tej czynności wobec osób trzecich bez ograniczenia. Ta sama zasada dotyczy to także reprezentowania spółki przez komandytariusza, który nie ma umocowania albo przekroczy jego zakres.
Jakie prawa ma komandytariusz?
W zakresie finansów komandytariusz ma prawo żądać odpisu sprawozdania finansowego za rok obrotowy oraz przeglądać księgi i dokumenty celem sprawdzenia jego rzetelności.
Ponadto na wniosek komandytariusza sąd rejestrowy może, z ważnych powodów, zarządzić w każdym czasie udostępnienie mu sprawozdania finansowego lub złożenie innych wyjaśnień, jak również dopuścić komandytariusza do przejrzenia ksiąg i dokumentów.
Uprawnienia te nie mogą być ograniczone ani wyłączone przez umowę spółki.
Brak obowiązku prowadzenia spraw spółki
Komandytariusz nie ma prawa ani obowiązku prowadzenia spraw spółki, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.
Zgoda komandytariusza w sprawach przekraczających zakres zwykłych czynności spółki
W sprawach przekraczających zakres zwykłych czynności spółki wymagana jest zgoda komandytariusza, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.
Brak zakazu konkurencji dla komandytariusza
Jeżeli umowa spółki komandytowej nie stanowi inaczej, komandytariusza nie obowiązuje zakaz konkurencji, jeśli nie posiada on prawa do prowadzenia spraw spółki lub jej reprezentowania.
Zbycie ogółu praw i obowiązków komandytariusza
W przypadku zbycia ogółu praw i obowiązków komandytariusza na nabywcę nie przechodzi prawo do prowadzenia spraw spółki.
Udział komandytariusza w zyskach
Komandytariusz uczestniczy w zysku spółki proporcjonalnie do jego wkładu rzeczywiście wniesionego do spółki, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.
Zysk przypadający komandytariuszowi za dany rok obrotowy jest przeznaczany w pierwszej kolejności na uzupełnienie jego wkładu rzeczywiście wniesionego do wartości umówionego wkładu.
W razie wątpliwości komandytariusz uczestniczy w stracie jedynie do wartości umówionego wkładu.
Radca prawny spółka komandytowa
Nasza kancelaria pomaga w otwarciu spółki komandytowej. Wypełniamy formularze do Krajowego Rejestru Sądowego, składając odpowiednie wnioski do KRS. W zakresie naszych usług jest także obsługa prawna spółki komandytowej oraz bieżące doradztwo prawne. W tym zakresie pomagamy osobom z terenu całej Polski, także w trybie usługi prawnej online. Jeśli masz pytania lub potrzebujesz pomocy prawnej, napisz do nas: biuro@prawo-krakow.pl lub zadzwoń: +48 514 089 599
Jeżeli ten artykuł Ci się spodobał lub pomógł prosimy o polubienie naszej strony w serwisie Facebook. Dziękujęmy.