
Przed skierowaniem sprawy na drogę postępowania sądowego w sprawie o zapłatę do dłużnika kieruje się przedsądowe wezwanie do zapłaty.
Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego w pozwie należy wskazać, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu. Z reguły przyjmuje się, że przedsądowe wezwanie do zapłaty stanowi próbę pozasądowego rozwiązania sporu.
Jednym z załączników, jakie załączamy do pozwu jest wezwanie do zapłaty wraz z potwierdzeniem nadania. Skierowanie dłużnika przedsądowego wezwania do zapłaty ma być wyrazem dobrej woli wierzyciela.
Przedsądowe wezwanie do zapłaty jest stosowane zarówno w sprawach cywilnych, jak i w sprawach z zakresu prawa pracy a także sprawach gospodarczych.
Jak napisać wezwanie do zapłaty?
To, jak wygląda wezwanie do zapłaty, w dużej mierze zależy kto je sporządza i do kogo kieruje. Wezwanie do zapłaty kierowane do przedsiębiorcy będzie się różnić od wezwania do zapłaty do pracodawcy.
Przedsądowe wezwanie do zapłaty firmy
W wezwaniu do zapłaty należy wskazać szczegółowo adresata wezwania a także należność. Jeżeli adresatem wezwania jest przedsiębiorca, wezwanie kierujemy na adres przedsiębiorcy wskazany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W wezwaniu posługujemy się firmą przedsiębiorcy wskazaną w tym rejestrze. Szczegółowe dane znajdziemy w internecie w wyszukiwarce ceidg.gov.pl.
W przypadku gdy dłużnikiem jest spółka, wezwanie do zapłaty kierujemy na adres spółki ujawniony w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Przedsądowe wezwanie do zapłaty pracodawcy
Pracownik kierujący wezwanie do zapłaty do pracodawcy powinien wskazać należności, których żąda. Jeżeli żąda zapłaty zaległego wynagrodzenia, powinien wskazać za jaki okres. Jeśli żąda innych należności, na przykład ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, także winien to sprecyzować w wezwaniu do zapłaty.
Przedsądowe wezwanie do zapłaty dłużnika
W razie gdy wezwanie do zapłaty jest kierowane wobec innej osoby niebędącej przedsiębiorcą lub pracodawcą, to także musimy wskazać konkretne dane tej osoby. Dlatego w tym przypadku będzie to jej imię i nazwisko a także adres. Następnie należy podać kwotę pieniężną i podstawę jej żądania. Może to być na przykład zaległy czynsz albo poniesiona szkoda.
Przykładem takiego wezwania będzie wezwanie do zapłaty zachowku. Również innym częstym przypadkiem będzie wezwanie do zwrotu pożyczki czy też wezwanie do zapłaty czynszu. Zakres będzie tu naprawdę szeroki, obejmując różnego rodzaju roszczenia cywilne.
Forma przedsądowego wezwania do zapłaty
Przepisy nie regulują tego, w jakiej formie winno być sporządzone wezwanie do zapłaty. Zwyczajowo wezwanie do zapłaty sporządzane jest w formie pisemnej. Coraz częściej wezwanie do zapłaty sporządzane jest w formie elektronicznej. W takim przypadku przybiera formę maila, gdzie zawarte jest w jego treści albo w formie załącznika do maila. Zwykle jest to skan podpisanego wezwania do zapłaty.
Zdarza się, że przedsądowe wezwanie do zapłaty sporządzane jest zarówno w formie pisemnej, jak i elektronicznej.
W razie sporządzenia wezwania do zapłaty w formie pisemnej, najlepiej je wysłać listem poleconym. I mamy wtedy pewność, czy wezwanie do zapłaty zostanie odebrane, a jeśli tak, to kiedy.
Radca prawny Kraków
Jeśli masz dodatkowe pytania lub potrzebujesz pomocy prawnej przy sporządzeniu przedsądowego wezwania do zapłaty, napisz do nas: biuro@prawo-krakow.pl lub zadzwoń: +48 514 089 599.
Porady prawnicze online
W zakresie dotyczących wezwań do zapłaty udzielamy także porad prawnych online.
Jeżeli ten artykuł Ci się spodobał lub pomógł prosimy o polubienie naszej strony w serwisie Facebook. Dziękujęmy.