Strona główna » Blog » Zmiana Zarządu – formularze KRS

Zmiana Zarządu – formularze KRS

Formularze KRS do zmiany zarządu w spółce obecnie są wypełniane przez internet. Służy do tego strona prs.ms.gov.pl. W elektronicznym formularzu KRS wypełniamy obecnie wszystkie dane w tym zakresie.

Zmiana zarządu – informacje ogólne

Procedurę zmiany zarządu w spółce omówimy na przykładzie zmiany zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Organem upoważnionym co do zasady zgodnie z kodeksem spółek handlowych do powołania i odwołania członka zarządu jest zgromadzenie wspólników. Zwołania zgromadzenia wspólników dokonujesz zgodnie z procedurą wskazaną w umowie spółki z o.o. oraz zapisami kodeksu spółek handlowych.

Zgromadzenie wspólników może być zwyczajne lub nadzwyczajne. To pierwsze przeprowadzasz co roku w celu zatwierdzenia sprawozdania finansowego, udzielenia absolutorium członkom zarządu a także podjęcia uchwały o podziale zysku lub pokrycia straty. Nadzwyczajne zgromadzenie wspólników zwoływane jest w miarę potrzeb w celu podjęcia uchwał w sprawach ważnych dla działalności spółki. Taką sprawą może być powołanie lub odwołanie członka zarządu. Punkt ten może znaleźć się także w porządku obrad zwyczajnego zgromadzenia wspólników.

W ramach zgromadzenia wspólników podejmowana jest uchwała o powołaniu lub odwołaniu członka zarządu. Po podjęciu uchwały dalsze czynności podejmuje zarząd spółki. Głównym zadaniem zarządu w tym zakresie jest zgłoszenie zmian do KRS (Krajowego Rejestru Sądowego). Do skutecznego zgłoszenia zmian w zarządzie konieczne jest przedłożenie kilku dokumentów.

Zmiana zarządu – dokumenty do KRS

Podstawowym dokumentem jest uchwała o powołaniu członka zarządu lub uchwała o odwołaniu członka zarządu. W dalszej części opiszemy dokumenty dotyczące sytuacji powołania członka zarządu, gdyż jest ich więcej w porównaniu do odwołania.

Uchwała w przypadku spółki z o.o. podejmowana jest generalnie na zgromadzeniu wspólników. Z reguły do wniosku o zmianę danych do KRS dołącza się protokół zgromadzenia wspólników zawierający tą uchwałę oraz listę obecności.

Obok uchwały potrzebna jest zgoda danej osoby na powołanie na członka zarządu danej spółki. Jest to oświadczenie, gdzie osoba ta wyraża zgodę na pełnienie funkcji członka zarządu, co poświadcza ona swoim podpisem.

Następnie musisz sporządzić oświadczenie o adresie do doręczeń nowego członka zarządu.

Formularze KRS przy zmianie zarządu

Jeśli masz przygotowanie opisane wyżej dokumenty tj. uchwałę o powołaniu członka zarządu, zgodę na powołanie na członka zarządu oraz adres do doręczeń nowego członka zarządu możesz sporządzić wniosek do KRS o zmianę danych.

eformularze KRS

Obecnie korzystamy jedynie z eformularzy KRS w Portalu Rejestrów Sądowych. Wniosek składa spółka za pośrednictwem zarządu albo pełnomocnik, którym jest adwokat albo radca prawny. Kraków – przykładowo jeśli spółka ma siedzibę w Krakowie jako właściwy sąd rejestrowym wskazujesz sąd w Krakowie. Jeśli wniosek składa pełnomocnik, to dodatkowo przedkłada pełnomocnictwo do wniosku.

Po wejściu do Portalu Rejestrów Sądowych wybierasz Krajowy Rejestr Sądowy. Następnie wchodzisz do modułu e-formularze KRS. Potem wybierasz opcję – wniosek o zmianę. Wpisujesz numer spółki w KRS, której dotyczy zmiana i przechodzisz do formularza KRS. Po złożeniu oświadczenia, czy spółka jest lub nie jest cudzoziemcem przechodzisz do następnej strony formularza KRS. Tutaj formularz oznacza sąd, do którego kierowany jest wniosek.

Kolejnym krokiem jest zakładka formularza KRS – zakres informacyjny objęty zmianą. Tutaj wskazujesz punkt II Organ reprezentacji/organ nadzoru/prokurenci.  Po jego zaznaczeniu pojawiają się w formularzu KRS dodatkowe opcje. W ramach tych opcji zaznaczasz opcję – zmiana składu organu reprezentacji i przechodzisz dalej. W tym miejscu dodajesz dane nowego członka zarządu w spółce.

I wreszcie dodajesz do wniosku załączniki. Załączniki to wskazane wyżej dokumenty. To jest uchwała o powołaniu członka zarządu, zgoda na powołanie na członka zarządu oraz adres do doręczeń nowego członka zarządu. Dołączanie dokumentów następuje w formie skanów. Jeżeli wniosek składa profesjonalny pełnomocnik, taki jak adwokat albo radca prawny, może potwierdzić zgodność dokumentów z oryginałem. Jeśli spółka składa sama wniosek, należy przesłać dokumenty w oryginale do sądu po złożeniu wniosku.

Opłata do KRS przy zmianie zarządu

Wniosek o zmianę do KRS podlega opłacie. Opłatę można dokonać przy złożeniu wniosku lub wcześniej na rachunek bankowy sądu. W tym drugim przypadku należy dołączyć do wniosku dowód uiszczenia opłaty.

Radca prawny Kraków – wniosek do KRS

Jeśli masz dodatkowe pytania lub potrzebujesz formy pomocy prawnej w zakresie formularzy KRS lub złożenia wniosku o zmianę do KRS, lub innej sprawie dotyczącej spółek, napisz do nas: biuro@prawo-krakow.pl lub zadzwoń: +48 514 089 599.

Jeżeli ten artykuł Ci się spodobał lub pomógł prosimy o polubienie naszej strony w serwisie Facebook. Dziękujęmy.

Dodaj komentarz