Strona główna » Blog » Zmiana umowy spółki jawnej

Zmiana umowy spółki jawnej

Co to jest spółka jawna?

Spółka jawna to spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową. Taka jest definicja spółki jawnej w kodeksie spółek handlowych. Mówiąc ogólnie jest to najprostszy typ spółki przewidziany w kodeksie spółek handlowych. Idzie za tym także maksymalne uproszczenie w zakresie zawarcia umowy spółki jawnej, jak i zmiany umowy spółki jawnej.

Warto zapamiętać, że w spółce jawnej każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką.

Forma zmiany umowy spółki jawnej

Umowa spółki jawnej jest zawierana w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Oznacza to między innymi, że nie możemy zawrzeć umowy spółki jawnej w innej formie. W takim wypadku bowiem umowa spółki byłaby nieważna.

Zmiana umowy spółki jawnej następuje także w formie pisemnej.

Nie dotyczy to sytuacji, gdy spółka jawna została zawarta przez internet przy wykorzystaniu wzorca umowy. Ten sposób zwany jest potocznie zawarciem umowy spółki s24. W takim wypadku również zmiana umowy może nastąpić przez internet przy wykorzystaniu wzorca uchwały zmieniającej umowę spółki udostępnionego w internecie w Portalu Rejestrów Sądowych, w portalu s24.

Jak zmienić umowę spółki jawnej w praktyce?

Zmiana umowy spółki jawnej następuje w formie uchwały wspólników spółki jawnej. Zasadniczo zmiana umowy spółki wymaga zgody wszystkich wspólników. Jednak umowa spółki jawnej może stanowić, że do jej zmiany wystarczy, by za zmianą głosowała większość wspólników spółki a nie wszyscy. Dotyczy to jedynie wypadku, gdy postanowienie takie zawiera umowy spółki jawnej. W przeciwnym wypadku konieczna jest jednomyślna uchwała wspólników. Brak jednomyślności w takim wypadku uniemożliwi zmianę umowy spółki.

Jak wskazałem wyżej, uchwała wymaga formy pisemnej, chyba że zmiany dokonujemy w trybie portalu S24.

Tekst jednolity umowy spółki

Po dokonaniu zmiany umowy spółki należy sporządzić tekst jednolity umowy spółki, uwzględniający dokonane zmiany. Tekst jednolity umowy spółki podpisują wszyscy wspólnicy.

Pełną treść przepisów dotyczących zmiany umowy spółki jawnej znajdziesz w kodeksie spółek handlowych.

Wpis zmiany umowy do KRS – formularz KRS

Po dokonaniu zmiany umowy spółki musisz złożyć wniosek do Krajowego Rejestru Sądowego. Obecnie jedyną możliwością złożenia wniosku o zmianę do KRS jest złożenie go za pośrednictwem eformularza KRS przez internet. Dokonujesz tego za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych. W ramach formularza KRS jako wnioskodawca podajesz zmienione paragrafy umowy spółki oraz datę podjęcia uchwały.

Do wniosku należy dołączyć skany dokumentów. Dołączyć zatem musisz skan podjętej uchwały a także skan tekstu jednolitego umowy spółki. W razie gdy wniosek nie składa pełnomocnik – adwokat lub radcy prawny – sąd rejestrowy wezwie Cię do przedłożenia ich oryginałów. Jeśli jesteś reprezentowany przez adwokata lub radcę prawnego, to może on potwierdzić przesłane skany za zgodność z oryginałami.

Następnie wniosek do KRS musi zostać podpisany przez wspólników spółki jawnej uprawnionych do jej reprezentacji zgodnie z zasadami reprezentacji spółki. Jeśli formularz KRS składa adwokat lub radca prawny, to jako pełnomocnik podpisuje wniosek o zmianę w KRS. W takim wypadku do formularza KRS dodatkowo należy dołączyć skan pełnomocnictwa poświadczonego za zgodność przez pełnomocnika.

Radca prawny Kraków – spółki

Nasza kancelaria wypełnia formularze do Krajowego Rejestru Sądowego, składając odpowiednie wnioski do KRS. W tym zakresie pomagamy spółkom i wspólnikom z terenu całej Polski, także w trybie usługi prawnej online. Jeśli masz pytania lub potrzebujesz pomocy prawnej, napisz do nas: biuro@prawo-krakow.pl lub zadzwoń: +48 514 089 599

Jeżeli ten artykuł Ci się spodobał lub pomógł prosimy o polubienie naszej strony w serwisie Facebook. Dziękujęmy.

Dodaj komentarz