
Windykacje krok po kroku
Kontrahent nie zapłacił Ci za fakturę pomimo obietnic. Osoba, której pożyczyłeś pieniądze nie chce ich zwrócić. Masz spółkę, gdzie na bieżąco niektórzy klienci zalegają z zapłatą. Windykacje są procesami, z których muszą korzystać zarówno przedsiębiorcy, jak i zwykli ludzie. Poniżej opiszemy możliwy proces windykacyjny, dzięki któremu będziesz miał szanse odzyskać swoje pieniądze.
Przede wszystkim pamiętaj, by należności były monitorowane przez cały czas. Im dłuższy czas od terminu płatności, tym trudniej będzie odzyskać dług. Należność, której termin płatności upłynął ponad rok temu jest dużo odzyskać niż należność, której termin płatności upłynął kilka miesięcy. Istotne jest, by działać szybko, w przeciwnym razie szanse na odzyskanie długu maleją. Im krótszy czas od terminu wymagalności, tym większe szanse na odzyskanie długu.
Negocjacje z dłużnikiem
Każdy proces windykacji rozpoczyna się od próby polubownego odzyskania należności. Z reguły sprowadza się to do rozmów z dłużnikiem, które zmierzają do skłonienia go do dobrowolnej zapłaty. Pamiętaj, że etap ten nie powinien trwać zbyt długo. W sytuacji gdy dłużnik obiecuje kolejne terminy płatności, rzadko jest tak, że ich dotrzyma. W windykacji należności bardzo ważny jest czas. Rozmowy z dłużnikiem pomogą czasem uzyskać dodatkowy dokument, który wzmocni Twoją pozycję w sądzie. Może to być podpisana ugoda albo uznanie długu.
Wezwanie do zapłaty
Kolejnym etapem jest formalne wezwanie do zapłaty. Ma on na celu zwiększenie nacisku na dłużnika. Ponadto jest koniecznym elementem windykacji przedsądowej. Zgodnie z procedurą cywilną należy bowiem dołączyć do pozwu dowód próby polubownego załatwienia sporu. Takim dowodem jest właśnie wezwanie do zapłaty z potwierdzeniem nadania. Pamiętaj, by wezwanie do zapłaty wysłać listem poleconym. Pozwoli to potwierdzić, czy dłużnik odebrał wezwanie do zapłaty. Jest to także dowód w sądzie, jeśli nie nastąpi dobrowolna zapłata zadłużenia.
Pozew o zapłatę należności
Jeśli dłużnik nie zapłacił po naszym wezwaniu do zapłaty pozostaje droga sądowa. W takiej sytuacji musisz przygotować pisemny pozew. W pozwie należy podać wartość przedmiotu sporu, uzasadnić swoje żądanie oraz przedstawić dowody potwierdzające istnienie zadłużenia. Do pozwu dołączamy załączniki takie jak umowa, faktura, a także wezwanie do zapłaty z potwierdzeniem nadania. Pamiętaj, że pozew podlega opłacie. Wysokość opłaty określa ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.
Przykład:
W sprawie o zapłatę kwoty 15.000 PLN opłata sądowa od pozwu wyniesie 750 złotych. Jeżeli dochodzona kwota to 20.000 PLN opłata sądowa od pozwu wyniesie 1000 złotych.
Wniosek o zabezpieczenie
W ramach pozwu możesz złożyć wniosek o zabezpieczenie roszczenia. Na czym on polega? Na czas postępowania sądowego można przykładowo zabezpieczyć należność przez zajęcie rachunku bankowego dłużnika. W takiej sytuacji nie odzyskasz od razu pieniędzy ale komornik zabezpieczy je na rachunku depozytowym do czasu wydania wyroku w Twojej sprawie. Po uzyskaniu tytułu wykonawczego będziesz mógł złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji a komornik przekaże Ci uprzednio zabezpieczoną kwotę pieniężną.
Windykacje – wniosek o wszczęcie egzekucji
Po uprawomocnieniu się wyroku albo nakazu zapłaty kolejnym etapem jest postępowanie egzekucyjne. Zwykle egzekucję przeciwko dłużnikowi prowadzi komornik właściwy ze względu na siedzibę dłużnika lub jego miejsce zamieszkania. W ramach postępowania egzekucyjnego możesz złożyć wniosek o poszukiwanie majątku dłużnika. W takim wypadku komornik za dodatkową opłatą podejmie dodatkowe czynności w tym zakresie.
Jaka kancelaria – kancelaria adwokacka czy kancelaria radcowska?
Windykacje – adwokat czy radca prawny? Każdy z nich jest profesjonalnym prawnikiem, z którego usług możesz skorzystać na każdym etapie windykacji. Jeśli adwokat ma doświadczenie w windykacji wierzytelności, dobrym pomysłem jest skorzystanie z jego usług. Doświadczony radca prawny w procesie windykacji także będzie dla Ciebie pomocny w odzyskiwaniu należności.
Radca prawny Kraków – windykacja należności
Jak wskazaliśmy wyżej, windykacje należności można przeprowadzać korzystając z usług radcy prawnego. Kraków to duże miasto, gdzie wielu radców prawnych ma swoje kancelarie. Nasza kancelaria zajmuje się windykacją wierzytelności mając w tym duże doświadczenie. Kancelaria prowadzi windykacje dla przedsiębiorców, w tym spółek, w szczególności tzw. windykację faktur. Obok tego prowadzimy sprawy o zwrot pożyczek i innych należności w sprawach cywilnych. Pomagamy na każdym etapie windykacji. Od negocjacji z dłużnikiem, przez złożenie pozwu o zapłatę a skończywszy na egzekucji.
Jeśli masz dodatkowe pytania lub potrzebujesz innej formy pomocy prawnej, napisz do nas: biuro@prawo-krakow.pl lub zadzwoń: +48 514 089 599.
Jeżeli ten artykuł Ci się spodobał lub pomógł prosimy o polubienie naszej strony w serwisie Facebook. Dziękujęmy