
Sporządzenie umowy – jak wygląda
Sporządzanie umów jest procesem wymagającym dużej wiedzy prawniczej i doświadczenia. Sporządzanie umowy z pozoru wydaje się proste. Oczywiście sporządzanie umowy, która jest prosta, wydaje się łatwe. Trzeba jednak przy tym pamiętać, czego dotyczy umowa i jaka kwota pieniężna jest z nią związana. Im więcej możemy stracić, tym większe ryzyko, nawet w sytuacji, gdy umowa jest prosta. Pisanie umowy wymaga elementarnej wiedzy prawniczej. Poniżej wskażemy podstawowe elementy, na której warto zwrócić uwagę przy sporządzaniu umowy.
Sporządzanie umowy – od czego zacząć
Nazwa umowy
W każdej umowie najlepiej zacząć od nazwy umowy. Wydaje się to oczywiste przy sporządzaniu umów, ale często strony o tym zapominają. Wbrew pozorom może okazać się to ważne. W razie sporu czego dotyczyła umowa ważny jest jej każdy zapis. Na tej podstawie i na podstawie innych zapisów sąd będzie rozstrzygał, jaką strony zawarły umowę.
Data i miejsce zawarcia umowy
To także są ważne elementy każdej umowy. Mają one wpływ na wiele uprawnień stron umowy. Takim uprawnieniem może być na przykład gwarancja. Dzięki dacie umowy wiemy, od kiedy biegnie gwarancja. Data zawarcia umowy będzie też miała wpływ na przedawnienie Twoich roszczeń z umowy.
Oznaczenie stron umowy
Kolejnym elementem umowy, który wydaje się oczywisty, jest oznaczenie stron. Pamiętaj, by w tym punkcie zawarte były dane umożliwiające identyfikację stron umowy. Ponadto winien tam być zawarty adres do korespondencji każdej ze stron.
Przedmiot umowy
Kolejnym punktem jest oznaczenie przedmiotu umowy. W przypadku umowy sprzedaży będzie to przedmiot sprzedaży, na przykład samochód. W tym przypadku oznaczamy tak przedmiot umowy, by nie było żadnych wątpliwości, do czego dana strona jest w tym zakresie zobowiązań. Im większe uogólnienie w zakresie określenia przedmiotu umowy, tym większe potencjalne problemy. Może to spowodować spór co do tego, co było przedmiotem umowy. A spór oznacza ewentualną drogę sądową, a to oznacza dużo straconego czasu. A wynik takiego sporu może być niepewny.
Obowiązki stron
Każda ze stron w umowie zobowiązuje się do jakiegoś świadczenia. Trzymając się przykładu powyżej. Sprzedający zobowiązuje się do przekazania prawa własności samochodu. Kupujący zobowiązuje się do zapłaty ceny. To są podstawowe obowiązki, które należy oznaczyć w procesie jakim jest sporządzanie umowy.
Obok tego warto określić dodatkowe rzeczy, co do których pojawi się spór. Co ma być miejscem odbioru umowy. Czy samochód ma zostać dostarczony kupującemu czy kupujący ma go odebrać z miejsca zamieszkania sprzedającego. Kto ponosi koszty transportu. Kto ponosi ryzyko uszkodzenia lub zniszczenia przedmiotu umowy w trakcie transportu.
Gwarancja
Nie pojawia się w każdej umowie, ale jeśli już jest, warto ją doszczegółowić. Podstawową rzeczy jest czas gwarancji i od kiedy należy go liczyć. Istotną kwestią jest czas reakcji strony zobowiązanej do świadczeń z gwarancji. Warto zawrzeć też postanowienie, co w sytuacji gdy gwarant nie wykona swoich świadczeń w terminie. W takim wypadku dobrze mieć prawo do wykonania zastępczego na koszt gwaranta. Możliwe jest też dodanie postanowienia o karze umownej na wypadek nie wykonania gwarancji.
Dane i osoby kontaktowe
Kolejny punkt, który może ułatwić Ci życie w razie problemów. Jeśli jedną ze stron jest firma, warto wpisać dane osoby odpowiedzialnej za wykonanie umowy. Imię, nazwisko, telefon i adres e-mail.
Właściwość sądu
O tej możliwości nie każdy wie. W umowie możesz wpisać sąd, który będzie właściwy do rozpatrywania sporów. Lepiej się sądzić w swoim sądzie zamieszkania niż w sądzie na drugim krańcu Polski. Wiąże się to z mniejszymi kosztami, możliwością osobistego stawiennictwa, osobistym kontaktem z prawnikiem prowadzącym sprawę. Oczywiście lepiej uniknąć sądu, ale takie zapisy powstają na wypadek sporu.
Umowa z obcokrajowcem
Jeśli zawierasz umowę z obcokrajowcem, w umowie warto zawrzeć zapis, że umowa podlega prawu polskiemu. W innym przypadku może powstać spór i druga strona umowy może twierdzić, że np. właściwe są sądy francuskie.
Radca prawny Kraków – sporządzanie umów
Jak wynika z powyższego sporządzenie umowy może nie być prostym procesem. W takim wypadku proces sporządzanie umowy warto skonsultować z prawnikiem, adwokatem lub radcą prawnym. Poszczególne zapisy mogą okazać się dla nas ważne w razie sporu.
W ramach świadczonej przez nas pomocy prawnej zajmujemy się także sporządzaniem umów różnego rodzaju. Mamy w tym zakresie wieloletnie doświadczenie. W razie gdy masz projekt umowy i chciałbyś go skonsultować, zajmujemy się także opiniowanem umów.
Jeśli masz dodatkowe pytania lub potrzebujesz pomocy prawnej przy sporządzaniu umów lub chciałbyś zaopiniować umowę, napisz do nas: biuro@prawo-krakow.pl lub zadzwoń: +48 514 089 599.
Jeżeli ten artykuł Ci się spodobał lub pomógł prosimy o polubienie naszej strony w serwisie Facebook. Dziękujęmy.