Rezygnacja członka zarządu
Członek zarządu spółki z o.o. może zostać powołany na czas oznaczony wskazany w umowie spółki. Mówimy wtedy o kadencji. Może też zaistnieć powołanie członka zarządu na czas nieoznaczony. Wtedy mamy do czynienia z tzw. zarządem bezkadencyjnym. W obu sytuacjach może wystąpić rezygnacja członka zarządu w trakcie pełnienia przez niego funkcji w zarządzie.
Natomiast przez mandat rozumiemy umocowanie członka zarządu do pełnienia przez niego funkcji w zarządzie. Jaka jest różnica? Mandat członka zarządu może wygasnąć przed upływem kadencji albo po upływie kadencji. Przykładem tej ostatniej sytuacji jest wygaśnięcie mandatu wraz z odbyciem zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy rok obrotowy pełnienia funkcji, gdy kadencja członka zarządu jest jednoroczna.
Mandat członka zarządu wygasa również wskutek śmierci albo odwołania ze składu zarządu.
Forma rezygnacji
Co do zasady przepisy nie wymagają formy szczególnej rezygnacji. Jednak ze względów dowodowych lepiej złożyć rezygnację w formie pisemnej.
Jak złożyć rezygnację z członka zarządu
Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 31 marca 2016 r., sygn. akt: III CZP 89/15 oświadczenie o rezygnacji doręczone pod adres spółki dochodzi do skutku z chwilą uzyskania przez pozostałego członka zarządu lub prokurenta możliwości zapoznania się z treścią tego oświadczenia w zwykłym toku czynności, a oświadczenie członka zarządu jednoosobowego lub ostatniego członka zarządu wieloosobowego albo wszystkich członków zarządu wieloosobowego rezygnujących jednocześnie – z chwilą doręczenia na adres spółki w sposób umożliwiający podjęcie niezbędnych działań związanych z rezygnacją.
Uchwała ta została podjęta przed zmianą przepisów dotyczącą sytuacji, gdy jedyny członek zarządu składa rezygnację. Proces prawidłowej rezygnacji w takiej sytuacji opisujemy poniżej.
Rezygnacja członka zarządu w zarządzie wieloosobowym
W przypadku zarządu wieloosobowego członek zarządu składa rezygnację pozostałym członkom zarządu. Z opisanej wyżej uchwały Sądu Najwyższego wynika, że rezygnacja może zostać złożona również na ręce prokurenta.
Rezygnacja jedynego członka zarządu będącego jedynym wspólnikiem
W tym przypadku istnieje pogląd, że dodatkowo oświadczenie o rezygnacji winno zostać złożone w formie aktu notarialnego. Biorąc pod uwagę konsekwencje wadliwości rezygnacji należałoby przyjąć z ostrożności, że lepiej złożyć wtedy oświadczenie o rezygnacji w formie aktu notarialnego. W przeciwnym wypadku były członek zarządu może narazić się na kwestionowanie skuteczności rezygnacji ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy też organów podatkowych.
Rezygnacja jedynego członka zarządu
Jeżeli w wyniku rezygnacji członka zarządu żaden mandat w zarządzie nie byłby obsadzony, członek zarządu składa rezygnację wspólnikom. Członek zarządu zwołuje jednocześnie zgromadzenie wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Zaproszenie na zgromadzenie wspólników zawiera także oświadczenie o rezygnacji członka zarządu.
Zwróć uwagę, że przy obecnym brzmieniu kodeksu spółek handlowych nieskuteczne będzie złożenie rezygnacji do rąk prokurenta.
Kiedy rezygnacja członka zarządu dochodzi do skutku
W przypadku zarządu wieloosobowego rezygnacja członka zarządu jest skuteczna z chwilą z chwilą doręczenia na adres spółki w sposób umożliwiający zapoznanie się z jej treścią. Powyższe jest zgodne z treścią art. 61 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym
W przypadku zarządu jednoosobowego rezygnacja dochodzi do skutku z dniem następującym po dniu, na który zwołano zgromadzenie wspólników.
Skutki złożenia rezygnacji członka zarządu
Pamiętaj, że jeśli odpłatnie pełniłeś funkcję członka zarządu, to w razie złożenia rezygnacji bez ważnego powodu spółka może dochodzić odszkodowania. Wynika to z art. 202 § 5 kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z nim do postępowania związanego z rezygnacją członka zarządu stosuje się posiłkowo zasady określone w art. 746 kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednak gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie odpowiedzialny jest za szkodę.
Pamiętaj, że jeśli jako członka zarządu łączyła Cię ze spółką umowa o pełnienie funkcji członka zarządu, musisz ją wypowiedzieć. Rezygnacja z członka zarządu jest oddzielną czynnością. Jest to także istotne z punktu widzenia odpowiedzialności kontraktowej.
Kolejnym skutkiem jest obowiązku złożenia przez spółkę wniosku o zmianę do Krajowego Rejestru Sądowego przez formularz KRS. Obecnie złożenie wniosku jest możliwe jedynie za pośrednictwem Portalu Rejestru Sądowych przez internet.
Wykreślenie z KRS byłego członka zarządu
Często pojawia się pytanie, z jaką chwilą jest skuteczna rezygnacja członka zarządu. Czy do jej skuteczności jest konieczne wykreślenie członka zarządu spółki z Krajowego Rejestru Sądowego.
Pamiętaj, że wykreślenie członka zarządu z KRS ma charakter jedynie deklaratywny. Oznacza to, że dana osoba przestaje być członkiem zarządu z chwilą, gdy skutecznie złożyła swoje oświadczenie o rezygnacji z członka zarządu.
Zgodnie z orzecznictwem sądowym na skutek złożenia rezygnacji dochodzi do wygaśnięcia mandatu członka zarządu i do tego nie jest konieczne formalne wykreślenie w Krajowym Rejestrze Sądowym. Musi to jednak zostać udowodnione w razie sporu.
Radca prawny Kraków – przygotowanie rezygnacji członka zarządu
Jak wynika z powyższego proces rezygnacji członka zarządu może nie być prosty.
W ramach świadczonej przez nas pomocy prawnej przygotowujemy dokumentację konieczną do rezygnacji członka zarządu. Sporządzamy także formularze KRS i składamy odpowiedni wniosek do sądu o zmianę w KRS.
Jeśli masz dodatkowe pytania lub potrzebujesz w tym zakresie pomocy prawnej, napisz do nas: biuro@prawo-krakow.pl lub zadzwoń: +48 514 089 599.
Jeżeli ten artykuł Ci się spodobał lub pomógł prosimy o polubienie naszej strony w serwisie Facebook. Dziękujęmy.