
W polskim prawie mamy dwa podstawowe zawody prawników, którzy występują w sądzie. Adwokaci oraz radcowie prawni. Ludzie z reguły nie rozróżniają czym różni się każdy z tych zawodów. W takiej sytuacji nie wiedzą też czy lepiej korzystać z porady prawnej u adwokata czy u radcy prawnego. Jest to istotne z punktu widzenia uzyskania pewności czy adwokat lub radca prawny zajmuje się sprawami danego typu. Chcemy wiedzieć np. czy występuje w sprawach o zasiedzenie nieruchomości czy też w sprawach sądowych o zapłatę. Ktoś, kto np. wpisuje w wyszukiwarkę: radca prawny kraków, chce mieć pewność, że trafi do właściwej kancelarii prawnej.
Adwokat a radca prawny
Każdy z tych zawodów prawniczych ma swoją historię. Początkowo radca prawny nie mógł występować w sprawach karnych. Jego główna rola sprowadzała się do doradztwa prawnego dla firm, spółdzielni i innych organizacji. Radca prawny sporządzał projekty umów, występował przed urzędami i pomagał zarządom. Obecnie, tak jak adwokat, także radca prawny może występować jako obrońca w sprawach karnych. Radca prawny także występuje przed sądami jako pełnomocnik.
Różnica polega na tym, że każdy z tych zawodów ma swój samorząd zawodowy. Inną różnicą o charakterze wizualnym jest to, że toga adwokata ma kolor zielony. Z kolei toga radcy prawnego ma kolor niebieski. Powyższe powoduje, że w sądzie wiesz, kto jest radcą prawnym a kto adwokatem.
Drugą różnica, na chwilę obecną, jest to, że adwokat nie może pozostawać w stosunku pracy, w przeciwieństwie do radcy prawnego.
Czy adwokat to mecenas?
Mecenas jest formą wykształconą od dziesięcioleci. Jest to forma, w jakiej klienci zwracają się do prawników. Zwykle w języku potocznym mecenas jest utożsamiany z adwokatem. Pamiętaj jednak, że mecenas to jedynie forma grzecznościowa przyjęta w języku powszechnym. W ustawie o adwokaturze nie znajdziemy w żadnym miejscu słowa mecenas. Jeśli dostałeś kiedy pismo sądowe, gdzie występowali pełnomocnicy profesjonalni, to pewnie także zauważyłeś, że nie było w nim słowa mecenas. Odpowiadając jednak na pytanie – tak, adwokat to mecenas, przy czym mecenas to forma przyjęta tylko w języku potocznym.
adwokat kraków
Jeśli wpiszesz w wyszukiwarce – adwokat kraków, to rezultat będzie podobny jak przy wyszukaniu frazy mecenas kraków. Ludzie rzadko stosują się w wyszukiwaniu do zasad ortografii stosując duże litery. To także potwierdza tezę, że oba słowa używane są zamiennie.
Czy radca prawny to mecenas?
Radca prawny, jak wskazałem wyżej, jest zawodem, gdzie prawnik posiada podobne uprawnienia jak adwokat. Kraków bądź inna miejscowość, gdzie swoją siedzibę ma sąd, jest miejscem gdzie znajdziesz kancelarie prawne adwokatów, jak i kancelarie prawne radców prawnych. W języku potocznym słowo mecenas odnosi się także do radcy prawnego. Jest to osoba, która może reprezentować Cię w sądzie jako pełnomocnik, na przykład w sprawie o zapłatę lub zachowek. Radca prawny w takim przypadku, podobnie jak adwokat, jest ubrany w togę jako profesjonalny pełnomocnik.
radca prawny kraków
Jeśli wpiszesz w wyszukiwarce – radca prawny kraków, czyli podobnie jak w przypadku adwokata, to rezultat także będzie analogiczny jak przy wyszukaniu frazy mecenas kraków. W każdym z tym przypadków z dużym prawdopodobieństwem otrzymasz wyniki o kancelariach prawnych radców prawnych oraz adwokatów.
Zarówno radca prawny, jak i adwokat mogą Cię reprezentować nie tylko przed sądem powszechnym, ale także przed wojewódzkim sądem administracyjnym. Niezależnie od tego czy będzie to sąd w Chrzanowie czy sąd w Krakowie radca prawny może być Twoim pełnomocnikiem w prowadzonym postępowaniu sądowym. To samo odnosi się do adwokata. I adwokat i radca prawny mogą Cię także reprezentować w postępowaniu podatkowym przed organami podatkowymi. Często zdarza się w takiej sytuacji, że osoba będąca adwokatem albo radcą prawnym jest równocześnie doradcę podatkowym.
Jeśli masz dodatkowe pytania lub potrzebujesz pomocy prawnej w sądzie lub przy pisaniu pisma urzędowego lub w zakresie umowy czy też prowadzeniu firmy, napisz do nas: biuro@prawo-krakow.pl lub zadzwoń: +48 514 089 599. Wycena sprawy jest nieodpłatna.
Jeżeli ten artykuł Ci się spodobał lub pomógł prosimy o polubienie naszej strony w serwisie Facebook. Dziękujęmy.