
Wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak w praktyce wygląda obsługa prawna firm, na przykład obsługa prawna spółki z o.o. Często pojawia się pytanie o koszty obsługi prawnej. Inni pytają czym różni się stała obsługa prawna od bieżącej obsługi prawnej. W niniejszym wpisie odpowiemy na te oraz inne podstawowe pytania dotyczące obsługi prawnej spółek, fundacji i ogólnie przedsiębiorców
Co to jest obsługa prawna?
Obsługa prawna firmy polega na stałej opiece prawnej firmy przez kancelarię prawną. Dotyczy to wszystkich istotnych aspektach działalności firmy. W ramach obsługi prawnej doświadczony prawnik z ramienia kancelarii sprawdza umowy zawierane przez firmę, sporządza projekty takich umów. Jeśli dana firma występuje w zamówieniach publicznych, obejmuje ona także obsługę prawną zamówień publicznych. Często używa się pojęcia obsługa prawna pzp. W zakresie obsługi prawnej do kontrahentów nie płacących w terminie radca prawny z kancelarii wysyła wezwanie do zapłaty. W ostateczności kancelaria kieruje do sądu pozew o zapłatę, a następnie składa do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji.
Tymi wszystkimi sprawami nie musi zajmować się sama firma, bo robi to za nią doświadczony prawnik z kancelarii z miejscowości Kraków. Windykacja także objęta jest obsługą prawną, od etapu przedsądowego wezwania do zapłaty, poprzez sprawę sądową a następnie egzekucję. Dlatego ważne w umowie jest określenie na czym ma polegać obsługa prawna. Kraków, Chrzanów oraz inne miejscowości w województwie małopolskim gdzie kancelarie prawne oferują obsługę prawną dla firm.
Obsługa prawna w zakresie prawa pracy
Bardzo istotną sprawą dla wielu firm są sprawy pracownicze. Obsługa prawna w zakresie prawa pracy również objęta jest stałą obsługą prawną. W tym przypadku z konsultacji prawnych z zakresu prawa pracy korzysta często dział kadr (HR) konsultując w szczególności takie zagadnienia, jak wypowiedzenie umowy o pracę, kwestia godzin nadliczbowych, zmiany w regulaminie wynagradzania, urlopy i inne sprawy pracownicze. W ramach obsługi kancelaria prawna sporządza też projekty dokumentów prawnych, w szczególności umów o pracę czy też umów o zakazie konkurencji.
Obsługa prawna spółki
W ramach obsługi prawnej spółki z oo, jak i innych spółek istotne są też konsultacje prawne dotyczące spraw korporacyjnych. Dotyczą one takich spraw, jak obsługa prawna zarządu czy też obsługa prawna zgromadzeń wspólników. Odnośnie tych działań należy także wymienić przygotowywanie umów sprzedaży udziałów. W przypadku spółki jawnej lub komandytowej będzie to umowa zbycia ogółu praw i obowiązków wspólnika wychodzącego ze spółki. W ramach pomocy prawnej radca prawny sporządza też wnioski o zmianę do KRS (Krajowego Rejestru Sądowego). Kiedy sporządzamy wniosek o zmianę do KRS? W szczególności w razie zmiany umowy spółki, zmiany składu zarządu. Wniosek o zmianę obejmie także zmianę adresu spółki lub zmianę przedmiotu działalności spółki.
Obsługa prawna online
Bardzo istotnym aspektem obsługi prawnej obecnie jest jej świadczenie online. Kancelaria prawna świadczy obsługę prawną za pośrednictwem poczty elektronicznej, a także wideokonferencji. Klient przesyła dokumenty mailem i tą samą drogą odbywa się udzielanie konsultacji prawnych a także przesyłanie dokumentów prawnych i innych usług prawnych, także w zakresie sporządzania opinii.
Koszty obsługi prawnej
Gdy zawieramy umowę na obsługę prawną, mamy dwa rozwiązania w zakresie wynagrodzenia. W ramach pierwszej opcji ustalana jest stawka godzinowa, gdzie klient wie, ile zapłaci za godzinę. W ramach drugiej opcji wynagrodzenie ma charakter ryczałtowy do określonej liczby godzin w miesiącu. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Przy zawarciu umowy o obsługę prawną ze stawką godzinową przedsiębiorca płaci wyłącznie za godziny przeznaczone na usługi prawne świadczone przez kancelarię. Stawka za poradę prawną jest jednak wyższa niż w przypadku umowy na obsługę prawną ze stałym wynagrodzeniem.
Przy umowie na obsługę prawną z wynagrodzeniem ryczałtowym firma ma pewność, że jej koszty obsługi prawnej w ramach ustalonej liczby godzin nie zwiększą się. W takiej sytuacji warto wybrać abonament prawny dostosowany do miesięcznych potrzeb firmy na porady prawne. Plusem tego typu umowy jest to, że z reguły godziny nie wykorzystane w danym miesiącu można przenieść na kolejny miesiąc kalendarzowy. Ponadto stawka za godzinę konsultacji prawnej jest niższa niż w razie umowy o obsługę prawną wyłącznie ze stawką godzinową. Dla firm, które w ramach swojej działalności potrzebują bieżących konsultacji prawnych taka forma umowy będzie korzystniejsza.
Umowa na obsługę prawną
Umowa na obsługę prawną powinna być zawarta w formie pisemnej lub dokumentowej. Pozwoli to uniknąć w dużym stopniu jakichkolwiek nieporozumień. Takie rozwiązanie daje też poczucie pewności firmie co do jej uprawnień i możliwości. W umowie najważniejsze postanowienia dotyczą uprawnień firmy i obowiązków kancelarii prawnej.
Nasza kancelaria prowadzi obsługę prawną firm, a także obsługę prawną spółek w Krakowie, Chrzanowie i innych miejscowościach z województwa małopolskiego i śląskiego. Prowadzimy także obsługę prawną online na terenie całej Polski.
Jeśli masz pytania lub potrzebujesz pomocy prawnej, napisz do nas: biuro@prawo-krakow.pl lub zadzwoń: +48 514 089 599
Jeżeli ten artykuł Ci się spodobał lub pomógł prosimy o polubienie naszej strony w serwisie Facebook. Dziękujęmy.
Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej. Nie należy podejmować na podstawie zawartych w nim informacji jakichkolwiek działań bez zasięgnięcia uprzedniej porady prawnej udzielonej na podstawie konkretnego stanu faktycznego. Artykuł uwzględnia stan prawny na dzień jego sporządzenia.