Czym jest forma dokumentowa?
Forma dokumentowa
Do zachowania dokumentowej formy czynności prawnej wystarcza złożenie oświadczenia woli w postaci dokumentu, w sposób umożliwiający ustalenie osoby składającej oświadczenie.
Zgodnie z kodeksem cywilnym dokumentem jest nośnik informacji umożliwiający zapoznanie się z jej treścią. Z powyższego wynika, że treść dokumentu może zostać utrwalona na dowolnym nośniku. Nośnikiem takim może być przykładowo skóra, papier, karta pamięci czy też dysk komputera. Nośnikiem może być plik komputerowy, taki jak np. plik tekstowy czy też plik wideo, przy czym co do pliku istnieją poglądy rozbieżne i część doktryny prezentuje stanowisko, że plik nie jest nośnikiem informacji ale jednostką zapisu danych. Ogólnie zapis informacji na danym nośniku musi mieć trwały charakter.
Elementy formy dokumentowej
Tym samym konieczne jest spełnienie kilku elementów do zachowania formy dokumentowej. Pierwszym z nich jest złożenie oświadczenie woli. Następnie konieczne jest, by to oświadczenie woli miało postać dokumentu. I wreszcie musi być ono złożone w sposób umożliwiający ustalenie osoby składającej oświadczenie.
Dopuszczalne jest zatem, by oświadczenie woli złożono nie tylko w formie pisemnej ale także ustnie w formie, gdzie oświadczenie woli jest utrwalone wizualnie albo audiowizualnie.
Skutki niezachowania formy dokumentowej
Zastrzeżenie formy dokumentowej przez ustawę nie powoduje nieważności czynności prawnej. Wyjątkiem jest tylko sytuacja, gdy ustawa w takiej sytuacji wyraźnie przewiduje rygor nieważności.
Jeżeli ustawa zastrzega dla czynności prawnej formę dokumentową albo elektroniczną, czynność dokonana bez zachowania zastrzeżonej formy jest nieważna tylko wtedy, gdy ustawa przewiduje rygor nieważności.
Obecnie jednak w prawie polskim nie mamy formy dokumentowej zastrzeżonej pod rygorem nieważności (stan prawny na 30 października 2024 r.).
Zastrzeżenie formy dokumentowej albo elektronicznej bez rygoru nieważności ma ten skutek, że w razie niezachowania zastrzeżonej formy nie jest w sporze dopuszczalny dowód z zeznań świadków lub z przesłuchania stron na fakt dokonania czynności.
Zasady tej nie stosujemy gdy zachowanie formy dokumentowej albo elektronicznej jest zastrzeżone jedynie dla wywołania określonych skutków czynności prawnej.
Ponadto dowód z zeznań świadków lub z przesłuchania stron jest dopuszczalny, jeżeli obie strony wyrażą na to zgodę. Dowód ten jest także dla Ciebie dopuszczalny, gdy żądasz tego jako konsument w sporze z przedsiębiorcą. Inną możliwością gdy możesz go zastosować jest sytuacja, gdy dokonanie czynności prawnej jest uprawdopodobnione za pomocą dokumentu.
Powyższych zasad o skutkach niezachowania formy dokumentowej oraz formy elektronicznej przewidzianej dla celów dowodowych nie stosuje się do czynności prawnych w stosunkach między przedsiębiorcami. Oznacza to, że pomiędzy przedsiębiorcami dojście do skutku czynności prawnej można dowodzić bez tych ograniczeń. Nie dotyczy to sytuacji, gdy przedsiębiorcy zastrzegli formę dokumentową pod rygorem nieważności.
Radca prawny Kraków – porady prawne online
Nasza kancelaria udziela porad prawniczych, także w formie porad online, w zakresie umów i innych czynności prawnych. Jeśli jesteś zainteresowany, procedura jest następująca:
- Opisz swój stan sprawy w mailu wysyłając go na adres biuro@prawo-krakow.pl lub zadzwoń: +48 514 089 599. Pamiętaj, by podać swoje dane kontaktowe.
- Odpowiemy na Twojego maila proponując formę porady prawniczej online oraz wskazując wysokość wynagrodzenia.
- Akceptujesz warunki świadczenia usługi prawnej w tym w zakresie wynagrodzenia.
- Następnie możemy omówić Twoją sprawę w formie wideokonferencji przy użyciu komunikatora Google Meet czy też Microsoft Teams. Możemy też udzielić odpowiedzi za pośrednictwem e-maila. Oczywiście możesz wybrać też inną formę komunikacji i w takim przypadku będzie to możliwe, jeśli będzie ona dostępna dla kancelarii.
Jeśli masz dodatkowe pytania lub potrzebujesz innej formy pomocy prawnej, napisz do nas: biuro@prawo-krakow.pl lub zadzwoń: +48 514 089 599.
Jeżeli ten artykuł Ci się spodobał lub pomógł prosimy o polubienie naszej strony w serwisie Facebook. Dziękujęmy.