
Umowa z członkiem zarządu
W praktyce gospodarczej bardzo często się zdarza, że członek zarządu zawiera umowę ze spółką, do której zarządu należy. Mogą to być umowy różnego rodzaju. Członek zarządu może zawrzeć ze spółką umowę o pracę jako pracownik, gdzie spółka będzie pracodawcą. Może to być umowa menadżerska. Są też sytuacje, gdzie członek zarządu zawiera inną umowę cywilną ze spółką. Należy zwrócić uwagę, by zachować wszelkie konieczne wymogi dla zachowania ważności takiej umowy. W przypadku gdyby umowa okazała się nieważna, będzie nieść ze sobą negatywne skutki prawne, zarówno dla spółki, jak i dla członka zarządu. Mowa tu w szczególności o skutkach podatkowych. W takiej sytuacji organy podatkowe mogą kwestionować koszty uzyskania przychodu wynikające z umowy uznanej za nieważną. Z powyższego wynika, że w takich sytuacjach należy zachować najwyższą staranność.
Z reguły o zachowanie koniecznych wymogów prawnych w tym zakresie dba kancelaria prawna, zajmująca się obsługą prawną danej spółki.
W dalszej części będzie mowa o wymogach prawnych dla umów zawieranych przez spółkę z o.o. i spółkę akcyjną z członkiem zarządu.
Umowa z członkiem zarządu spółki z oo
Zgodnie z art.210 kodeksu spółek handlowych w umowie pomiędzy spółką a członkiem zarządu spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników.
Umowa z członkiem zarządu spółki akcyjnej
Zgodnie z art.379 kodeksu spółek handlowych w umowie pomiędzy spółką a członkiem zarządu spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą walnego zgromadzenia.
W obu przypadkach spółkę reprezentuje rada nadzorcza albo pełnomocnik. W spółce akcyjnej będzie to pełnomocnik powołany uchwałą walnego zgromadzenia. W przypadku sp. z o.o. będzie to osoba powołana uchwałą zgromadzenia wspólników.
Zawarcie umowy z członkiem zarządu – kolejne kroki
Reprezentacja spółki przez radę nadzorczą
Jeżeli w spółce masz radę nadzorczą, to proces zawarcia umowy z członkiem zarządu spółki jest stosunkowo prosty. W takim wypadku spółkę reprezentują wszyscy członkowie rady nadzorczej. W praktyce zdarzają się różne sytuacje. Przykładowo rada nadzorcza upoważnia przewodniczącego rady nadzorczej do podpisania samej umowy jako czynności o charakterze technicznym. W innym przypadku w razie sporu co do ważności umowy powstaje ryzyko. Potwierdza to orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 29 stycznia 2014 roku w sprawie o sygnaturze akt: II PK 124/13. Zgodnie z nim w razie reprezentacji spółki przez samego przewodniczącego rady nadzorczej umowa zostanie uznana za nieważną. Orzeczenie wskazuje, że umowa Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie może przewidywać, że w umowach z członkiem zarządu reprezentuje ją wyłącznie przewodniczący rady nadzorczej.
Reprezentacja spółki przez pełnomocnika
W przypadku zawarcia umowy przez pełnomocnika musi on zostać powołany uchwałą zgromadzenia wspólników lub uchwałą walnego zgromadzenia (w przypadku spółki akcyjnej).
Czy pełnomocnictwo może być ogólne?
Zgodnie z ogólnie przyjętym stanowiskiem pełnomocnictwo do zawarcia w imieniu spółki umowy z członkiem zarządu powinno być szczególne. Oznacza to, że powinno to być pełnomocnictwo do zawarcia konkretnej umowy. Istnieje też pogląd, że można powołać pełnomocnika do zawierania z członkiem zarządu umów danego rodzaju np. umów o pracę. Natomiast nie jest uznawane za dopuszczalne udzielenie pełnomocnictwa ogólnego. Takie pełnomocnictwo zawierać może w szczególności prawo do zawierania z członkiem zarządu różnego rodzaju umów. Zatem najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest udzielenie pełnomocnictwa do zawarcia konkretnej umowy z członkiem zarządu.
Czy inny członek Zarządu może być pełnomocnikiem?
Co do tej kwestii poglądy są różne. Zgodnie z pierwszym z nich jest to możliwe, albowiem nie wyklucza tego ustawa. Drugi z poglądów wskazuje, że inny członek zarządu nie powinien być pełnomocnikiem, bo stwarza to potencjalny konflikt interesów. W orzecznictwie sądowym może znaleźć wyroki zarówno za jednym, jak i za drugim poglądem. W takiej sytuacji bezpieczniejszym rozwiązaniem jest ustanowienie pełnomocnikiem osoby nie będącej członkiem zarządu.
Umowa z członkiem zarządu – jedynym udziałowcem spółki
W przypadku gdy członek zarządu w spółce z o.o. jest zarazem jedynym udziałowcem spółki każda czynność prawna pomiędzy spółką a jedynym udziałowcem wymaga formy aktu notarialnego. Pamiętaj, że w takim wypadku każdorazowo notariusz o dokonaniu takiej czynności zawiadamia sąd rejestrowy.
Skutki niewłaściwej reprezentacji w umowie z członkiem zarządu
W przypadku niewłaściwej reprezentacji spółki w umowie z członkiem zarządu skutkiem jest nieważność takiej umowy. Niesie to za sobą poważne konsekwencje. Przykładowo w razie stwierdzenia nieważności umowy o pracę z członkiem zarządu powstaje obowiązek skorygowania deklaracji rozliczeniowych dotyczących tej umowy. Członek zarządu traci wtedy prawo do świadczeń z ZUS, w szczególności zasiłku chorobowego. Może to też doprowadzić do żądania przez ZUS zwrotu wypłaconych świadczeń.
Skorzystaj z pomocy prawnika – radca prawny Kraków
Jeśli masz dodatkowe pytania lub potrzebujesz innej formy pomocy prawnej w zakresie obsługi prawnej spółek, napisz do nas: biuro@prawo-krakow.pl lub zadzwoń: +48 514 089 599.
Jeżeli ten artykuł Ci się spodobał lub pomógł prosimy o polubienie naszej strony w serwisie Facebook. Dziękujęmy.