Strona główna » Blog » Prawo spadkowe – powołanie do spadku

Prawo spadkowe – powołanie do spadku

Powołanie do spadku

Powołanie do spadku określa szczegółowo prawo spadkowe zawarte w kodeksie cywilnym. Może wynikać z ustawy albo z testamentu. W dalszej kolejności omówimy kolejność dziedziczenia z ustawy.

Dziedziczenie z ustawy co do całości spadku następuje w dwóch przypadkach. Pierwszym z nich jest sytuacja, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy. Drugim przypadkiem jest sytuacja, gdy żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą.

Dziedziczenie z ustawy co do części spadku co do zasady następuje, gdy spadkodawca nie powołał do tej części spadkobiercy albo gdy którakolwiek z kilku osób, które powołał do całości spadku, nie chce lub nie może być spadkobiercą.

Kolejność dziedziczenia

W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. W takiej sytuacji spadkobiercy dziedziczą w częściach równych. Część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

Gdy dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Zasada ta ma zastosowanie co do dziedziczących w dalszej kolejności zstępnych (np. wnuków).

Zstępni – to dzieci, wnuki a także prawnuki spadkodawcy.

Następnie w braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice.

Udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą całości spadku.

Jeżeli ojcostwo rodzica nie zostało ustalone, udział spadkowy matki spadkodawcy, dziedziczącej w zbiegu z jego małżonkiem, wynosi połowę spadku.

Uwaga !!! – Przypadki wyłączenia małżonka od dziedziczenia

Powołania do dziedziczenia z ustawy nie stosuje się do małżonka spadkodawcy pozostającego w separacji. Zatem w przypadku gdy spadkodawca pozostawał z małżonkiem w separacji, to jego małżonek nie dziedziczy po nim z ustawy.

Ponadto małżonek jest wyłączony od dziedziczenia, jeżeli spadkodawca wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji z jego winy, a żądanie to było uzasadnione.

Wyłączenie małżonka od dziedziczenia następuje na mocy orzeczenia sądu.

Wyłączenia może żądać każdy z pozostałych spadkobierców ustawowych powołanych do dziedziczenia w zbiegu z małżonkiem. Termin do wytoczenia powództwa wynosi sześć miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o otwarciu spadku, nie więcej jednak niż jeden rok od otwarcia spadku.

Brak zstępnych i małżonka spadkodawcy

Wreszcie w braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych.

Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych.

Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy.

Jeżeli jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku i brak jest rodzeństwa spadkodawcy lub ich zstępnych, udział spadkowy rodzica dziedziczącego w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy wynosi połowę spadku.

Brak małżonka spadkodawcy i krewnych powołanych do dziedziczenia z ustawy

W braku małżonka spadkodawcy i krewnych, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada w częściach równych tym dzieciom małżonka spadkodawcy, których żadne z rodziców nie dożyło chwili otwarcia spadku.

Brak dzieci małżonka spadkodawcy powołanych do dziedziczenia z ustawy

W braku małżonka spadkodawcy, jego krewnych i dzieci małżonka spadkodawcy, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy jako spadkobiercy ustawowemu.

Jeżeli ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy w Rzeczypospolitej Polskiej nie da się ustalić albo ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy znajdowało się za granicą, spadek przypada Skarbowi Państwa jako spadkobiercy ustawowemu.

Prawo spadkowe Kraków

Prawo spadkowe w praktyce często wymaga pomocy profesjonalnego prawnika takiego jak adwokat lub radca prawny. Jeśli masz dodatkowe pytania lub potrzebujesz formy pomocy prawnej w zakresie prawa spadkowego, napisz do nas: biuro@prawo-krakow.pl lub zadzwoń: +48 514 089 599.

Porady prawne online prawo spadkowe

W zakresie prawa spadkowego udzielamy także porad prawnych online.

Jeżeli ten artykuł Ci się spodobał lub pomógł prosimy o polubienie naszej strony w serwisie Facebook. Dziękujęmy.

Dodaj komentarz